“Shkollimi i fëmijëve refugjatë është obligim ndërkombëtar i Greqisë”

ref-780x439

Greqia prej 10 tetorit do të fillojë të organizojë mësim për rreth 1 500 fëmijë refugjatë, njoftoi sot Ministria greke e Arsimit

“Shkollimi i fëmijëve refugjatë është obligim ndërkombëtar i Greqisë. Shkollat do të hapen në Athinë, Selanik dhe në pjesët e tjera të vendit”, tha në konferencë për shtyp ministri grek i Arsimit Nikos Filis.

Por, pasi dy shkolla në veri të Greqisë e kundërshtuan këtë projekt, autoritetet vendosën mundësi për shkollim të fitojnë vetëm ato fëmijë refugjatë të cilët janë të vaksinuar.

Për momentin në Greqi ka mbi 60 mijë migrantë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Qyteti i Shenjtë i Jerusalemit ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti...
Read More