Shqipëria e Madhe në sytë e Italisë fashiste më 1940-1942Buletini i përmuajshem i turizmit shqiptar “Drini” nisi të botohej në Shqipëri në vitin 1940, gjatë pushtimit të Italisë fashiste që kishte nisur më 1939.

Ai kishte si Drejtor përgjegjës: Dott. F.Tagliarini, ndërsa kryeredaktor S. Shkupin.

Fotot e mëposhtme përshkruajnë Shqipërinë që zbuloi Italia dhe mundësitë për të bërë turizëm në të për kohën.

Pazari i Krujes

Kostumet e Zadrimes

Kalaja e Ulqinit

Pranvera ne Alpet shqiptare perreth Thethit

Kostume kosovare te Prizrenit

Shen Naumi, ne Liqenin e Pogradecit

Kisha ortodokse ne Dardhe

Baptisteri ne Butrint

Butrint Porta Scea

Kalaja e Gjirokastres

Vend-luftimi, manastir ku jane vrare ushtare italiane

15 mars 1940

Hyrja kryesore e Kalase se Rozafes ne Shkoder

Ndenjeset e teatrit grek ne Butrint

Brendia e nje shtepie shkodrane

Shtepi tipike shqiptare

Butrint, statuja e nje luftetari romak

Lezha, buze Drinit

Grua e Zadrimes

Mali legjendar i Tomorrit, ne Shqiperine qendrore

Tirane, dyqan qeleshesh

Alpet shqiptare, Radohine, maja e Zagores

Njerez ne Zadrime

Gjueti ne Shqiperi

Nje vajze flokeverdhe dhe me sy te kalter qe duket se ia kane rrembyer ngjyren detit

Dollap ne Shkoder

Brenda Xhamise se Ethem Bejit ne Sheshin Skenderbej ne Tirane

loading...
Shkruar Nga
More from revista mapo

Demokracia e partive, nga partitë, për partitë

Nga Ervis Iljazaj Kushteta e Shqipërisë i njeh të drejtën qytetarëve të...
Read More