Shuhet në moshën 87-vjeçare Tom WolfeTom Wolfe, gazetar dhe autor i librave “bestseller” si “The Electric Kool-Aid Acid Test” dhe “Bonfire of the Vanities” ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare.
 
Ai ka mbyllur sytë në një spital në Manhattan të Nju Jorkut gjatë së hënës, siç konfirmon agjenti i tij Lynn Nesbit. Wolfe ishte shtruar në spital për shkak të një infeksioni.

Me dhuntitë dhe shprehitë letrare, duke e vendosur veten si personazh në shkrimet e tij, Wolfe është konsideruar si një prej pionierëve të “Gazetarisë së re”, një stil shkrimi lajmesh dhe gazetarie e zhvilluar në vitet ’60-’70, që përdorte teknika letrate të cilësuara si të pazakonta për atë kohë.

Emri i tij renditet mes shkrimtarëve të famshëm Truman Capote, Joan Didion dhe Hunter S. Thomson.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Si dashurojmë? Partnerët idealë dhe sjellja në dashuri për femra dhe meshkuj, sipas shenjave të horoskopit

  MESHKUJ Dashi Burrat Dash jane shume “aktive”: nuk duhet pritur shume...
Read More