Si të silleni si një lidere e vërtetë

A jeni lindur si një lidere e vërtetë apo si një ndjekëse?

Siç duket kjo nuk ka rëndësi sepse çdo njeri mund të sillet si lider nëse dëshiron.

Hulumtuesit, në bazë të eksperimenteve të ndryshme, kanë zbuluar se liderët i bëjnë disa sjellje të caktuara të cilat ndjekësit nuk i bëjnë.

P.sh., liderët vazhdimisht i lëvizin duart kur janë duke biseduar.

Përveç kësaj, liderët e kanë edhe një gjuhë pozitive të trupit të cilët e aplikojnë kur takohen dhe bisedojnë me njerëz.

Shenjë tjetër e cila shfaqë aftësi lidershipi është kur dikush flet shumë në fillim të takimit.

Gjithashtu, kur problemet lindin gjatë takimeve të ndryshme, hulumtuesit kanë treguar se liderët janë të vetmit që ofrojnë zgjidhje.

Shkruar Nga
More from Revista User

Pronari i diskos në Sarandë i shpëton atentatit të tetë, policia jep detaje për ngjarjen

Shënjestra e atentatit të mbrëmshëm në Sarandë ka qenë 39 vjeçari Rudin...
Read More