Sindroma “e zemrës së thyer” çon në vdekje

A mund të vdisni nga një zemër e thyer? Shkenca thotë që mundeni.

Në fakt, hulumtuesit në Universitetin e Aberdinit kanë treguar se një zemër e thyer mund të çojë në të njëjtin lloj të dëmit afatgjatë të tilla si sulmi në zemër.
Rreth 3,000 njerëz çdo vit në Britani të Madhe janë diagnostikuar me të ashtuquajturën sindromë “Takotsubo”, e njohur edhe si “sindroma zemër të thyer”, të shkaktuara nga stresi mendor.

Sindroma shkakton një dobësim të muskujve të zemrës, gjë që e pengon zemrën që të pompojë gjakun siç duhet gjatë çdo goditjeje.

Kjo gjendje u zbulua fillimisht në Japoni në vitet ’90. Termi “takotsubo”, që do të thotë oktapod, do të thotë një formë e deformuar e një zemre të thyer.

Jeremy Pearson nga Fondacioni Britanik për kardiologji, kohët e fundit shpjegoi se “Takotsubo” është më shumë e zakonshme te gratë, të shkaktuara nga aktivitetet e rënda fizike apo stresit të rëndë mendor.

“Për pacientët kjo duket sikur po përjetojnë një sulm në zemër”, tha ai.

Më parë, mjekët besonin se pacientët që vuajnë nga një sindromë e zemrës së thyer mund të shërohej shpejt pa trajtim. Megjithatë, studiuesit zbuluan se mund të mos jetë kështu.

Hulumtimi tregon se sindroma “Takotsubo” duhet të trajtohet me të njëjtën urgjencë si çdo problem tjetër i zemrës dhe se pacientët mund të kërkojnë terapi të vazhdueshme për efektet afatgjata.

Shkruar Nga
More from Revista User

Vritet xhihadisti i shumëkërkuar Rachid Kassim

Pentagoni dhe mediat sociale të përdorura nga ISIS-i kanë konfirmuar vdekjen e...
Read More