Sophia Loren, Një jetë në ekran 

EL CID [US 1961] SOPHIA LOREN A SAMUEL BRONSTON PRODUCTION Date: 1961

Sophia Loren është një aktore italiane.

Ajo e filloi karrierën e saj në moshën 14 vjeçare pas hyrjes një konkursin e bukurisë në vitin 1949.

Loren u shfaq në disa pjesë bit dhe role të vogla deri në fund të viteve 1950.

Talentet e saj si një aktore nuk janë njohur deri në punën e saj si, Cesira Vittorio De Sica-së Two women;

36dfe6adc6bcea509b4d18fcb1acdb3a

Performanca e Loren fitoi Academy Award për aktoren më të mirë në vitin 1962 dhe e bëri atë artisten e parë për të fituar një Oskar për një performancë në gjuhë të huaj.

Ajo mban rekordin e të fituarit gjashtë çmime për aktoren më të mirë, për: Two Women, Yesterday, Today and Tomorrow, Marriage Italian Style (për të cilat ajo u propozua për një Oscar të dytë), Sunflower, The Voyage, dhe A Special Day.

54bc1ebdd85ab_-_hbz-sophia-loren-01-1953-42-23554044

54bc1ecec0311_-_hbz-sophia-loren-20-1964-rexusa-210677bq-xl

Pas fillimit të jetës familjare, në fillim të viteve 1970, Loren ka shpenzuar më pak kohë në karrierën e saj duke vepruar dhe zgjodhi për të bërë vetëm paraqitje të rastit në filma.

Në vitet e mëvonshme, ajo është shfaqur në filmat amerikanë si Grumpier Old Men dhe Nine.

Sophia-Loren-That-Kind-of-Woman-resized

Përveç Academy Award, ajo ka fituar një Grammy Award, pesë Golden Globes të veçanta, një çmim BAFTA, një Award Laurel, dhe Honorary Academy Award në vitin 1991.

Në vitin 1995, ajo mori çmimin DeMille Cecil B. për arritjet e jetës, një prej shumë cmimeve të tilla.

20150911-600full-sophia-loren

  Sophia_Loren_L.A.

Sophia Loren

Sophia_Loren_-_1959

v5-sophia-loren

sophia-loren_612x380_0

Sophia Loren, Italian actress, wearing a sleeveless top, with a plunging neckline, in a studio portrait, against a white background, circa 1950. (Photo by Silver Screen Collection/Getty Images)
Sophia Loren, Italian actress, wearing a sleeveless top, with a plunging neckline, in a studio portrait, against a white background, circa 1950. (Photo by Silver Screen Collection/Getty Images)

sophia-loren6

Sophia-Loren-sophia-loren-11178580-454-695

 

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Horoskopi i ditës, 13 shtator

Dashi Një ditë jo e mirë për të lindurit e kësaj shenje....
Read More