Struga, qyteti me piktura të gjallaVetëm 14 kilometra larg pikës kufitare të Qafë-Thanës, në jugperëndim të Maqedonisë, shtrihet Struga, një qytet me piktura të gjalla. Qyteti të lejon të kridhesh në ndjesi të paqta, rrethuar nga uji, zogjtë e pulëbardhat në bregun e liqenit…

Struga 1

Picture 1 of 14

“Kam ardhur në Maqedoni një javë më parë. Pamja që të ofron Struga dhe e gjithë atmosfera përreth është jashtëzakonisht e këndshme. Që tani po mendoj se mund të kthehem sërish në këtë qytet”, thotë një turiste nga Skocia për Top-Channel.

Me një lartësi mbi nivelin e detit prej 698 metrash, në brigjet e liqenit të Ohrit dhe Drinit të Zi, Struga përfaqëson një destinacion turistik ku mund të eksplorosh shumëçka… Shtëpitë karakteristike, pazari i vjetër, kishat dhe xhamitë e vjetra, janë vetëm pak nga tablotë që mund të fiksohen në aparatin fotografik.

Sipas të dhënave zyrtare, në territorin e Komunës së Strugës jetojnë rreth 65 mijë banorë: 57% të kësaj popullsie e përbën komuniteti shqiptar, 32% ai maqedonas. Gjatë verës, popullsia e qytetit rritet ndjeshëm prej turistëve që zgjedhin të pushojnë këtu.

Për shumë shqiptarë e të huaj, Struga është një kartolinë që nuk mund t’i mungojë pushimeve verore, ndaj nga viti në vit vihet re një rritje e numrit të turistëve. Këtë e dëshmojnë edhe varkëtarët, që kalojnë më shumë se gjysmën e ditës mbi ujërat e ëmbla të Ohrit, e që jo rrallëherë të ofrojnë edhe guidën…

“Ambienti është i këndshëm, maqedonasit dhe shqiptarët shkojnë mirë, ka turizëm në liqen por edhe në malet përreth”, shprehet një varkëtar.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Qindra zjarrfikës në luftë me zjarret në Francë

Me qindra zjarrfikës po luftojnë me zjarret në jug të Francës ndërsa...
Read More