Studimi: Martesa dyfishon lumturinë e çifteveMartesa gjithnjë është cilësuar një proces që bën njerëzit më të lumtur.

Megjithatë, sipas një studimi të fundit, martesa me të vërtetë ju bën më të lumtur ndërsa në fakt dhe dyfishon kënaqësinë e çifteve.

Në veçanti, studiuesit bëjnë të ditur, se njerëzit me moshë mesatare përjetojnë nxitjen më të madhe në lumturi përmes martesës – veçanërisht nëse ata i referohen bashkëshortit të tyre si miku më i mirë.

Këto rezultate dolën pas një studimi në Shkollën Ekonomike të Vankuverit në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa u përdorën të dhëna nga dy anketime për të analizuar nëse martesa me të vërtetë ndikon në lumturinë e njeriut.

Analiza e tyre zbuloi se njerëzit e martuar ishin më të kënaqur me jetën se sa beqarët.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Sikur të ishte apokalipsi, zjarre nga Greqia deri në Portugali

Zjarret në Kroaci dhe Mali të Zi nuk janë të vetmet që...
Read More