Stuhia e pluhurit vret 125 persona, pritet përkeqësim në fundjavëTë paktën 125 persona raportohet të kenë humbur jetën nga një stuhi e fuqishme pluhuri në Indinë veriore, teksa zyrtarët me paralajmërojnë për përkeqësim të kushteve të motit.

Erërat dhe rrufetë me shpejtësi të lartë kanë shkatërruar shumë fshatra, kanë rrëzuar mure dhe kanë mbetur të plagosura.

Një zëdhënës i zyrës së komisionerit të ndihmës së Uttar Pradesh tha për AFP se numri i të vdekurve nga stuhi të tilla ishte më i larti  në të paktën 20 vjet.

Ndërkohë zyrtarët thonë se numri i të vdekurve mund të rritet gjatë ditëve të ardhshme.

Departamenti Meteorologjik i Indisë tha se  stuhi të tjera me shtrirje më të gjerë priten gjatë fundjavës.

“Njerëzit duhet të jenë të vëmendshëm,” tha zyra e komisionerit të ndihmës për AFP.

Në të dy shtetet e Uttar Pradesh dhe Rajasthan, stuhia ka ndërprerë energjinë elektrike, ka rrëzuar pemë, shkatërruar shtëpi dhe ngordhur bagëti.

Qarku i Agra në Uttar Pradesh, shtëpia e monumentit të Taj Mahal, ishte një nga zonat më të goditura.

Stuhitë preken gjithashtu tre rrethe në shtetin fqinj Rajasthan – Alwar, Bharatpur dhe Dholpur.

Shumë nga viktimat humbën jetën në gjumë, teksa shtëpitë e tyre u shembën pasi u goditën nga rrufeja ose stuhia e erës.

Kryeministri Narendra Modi tha në Twitter se ishte i pikëlluar nga humbjet njerëzore.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Çfarë tha Rama dy vjet më parë për vëllain e dënuar të Fatmir Xhafës? “Ai është njeri i ndershëm…”

  Pas ndërprerjes së seancës, dhe pas mbarimit të fjalës së Bashës,...
Read More