Sulm në Egjipt, 85 persona të vdekur dhe 80 të plagosur

Militantë të dyshuar kanë gjuajtur një bombë dhe kanë sulmuar me armë një xhami në provincën Veri-Sinai të Egjiptit, duke vrarë 85 persona, raporton agjensia e lajmeve shtetërore.

Egjipt 1

Picture 1 of 2

Dëshmitarët i thanë mediave egjiptiane se sulmi ndodhi në qytetin e Bir al-Abed pranë al-Arish gjatë lutjeve të së premtes, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Policia lokale tha se burrat në katër automjete jashtë rrugës hapën zjarr ndaj adhuruesve, njoftoi AP.

Egjipti po lufton një kryengritje islamike në rajon, e cila është intensifikuar që nga viti 2013.

Rreth 80 persona u plagosën gjithashtu në sulm, thanë zyrtarët e shëndetësisë.

***

Të paktën 54 persona janë vrarë dhe 75 të tjerë janë plagosur, pasi militantë të dyshuar sulmuan sot një xhami në Sinai.

Sulmuesit kanë përdorur armë zjarri dhe bomba, transmeton agjencia shtetërore e Egjiptit, MENA, duke cituar burime zyrtare.

Shkruar Nga
More from Revista User

Messi e bashkëshortja me tatuazhe domethënëse pas martesës

Lionel Messi ka vendosur që datën e martesës ta kujtojë gjithmonë. Argjentinasi...
Read More