Sulmi i SHBA në Siri, Putin: Uashingtoni po nxit një valë…

Pas sulmeve të përqendruara të SHBA, Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri ka reaguar President rus, Vladimir Putin.

Ky i fundit i quajti sulmet kundër Sirisë si një “akt agresioni” Putin tha se Rusia do të thërriste një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“SHBA dhe aleatët e saj goditën objektet civile dhe ushtarake në Siri, duke shkelur Kartën e OKB-së dhe të drejtën ndërkombëtare, tha Presidenti rus Vladimir Putin duke iu përgjigjur ndërhyrjes amerikano-franko-britanike në Siri”- raporton RT.

Ai ka paralajmeruar SHBA për pasojat.

“Me këto veprime, Uashingtoni po nxit vetëm një valë të re të azilkërkuesve nga Siria dhe rajoni i tërë,”- tha Putin.

Operacioni në Siri ishte në përgjigje të sulmit të dyshuar kimik, që ndodhi javën e kaluar në qytetin sirian, Duma.

Në fjalimin drejtuar kombit, të premten vonë, Presidenti amerikan Donald Trump tha se “masakra e fundit është një përshkallëzim i madh i përdorimit të armëve kimike nga një regjim shumë i tmerrshëm”.

Sipas presidentit amerikan, qëllim i sulmeve është “të krijohet një pengesë e fuqishme kundër prodhimit, përhapjes dhe përdorimit të armëve kimike”.

“Këto nuk janë veprime të një njeriu; ato janë krime të një përbindëshi”, tha Trump për presidentin sirian, Bashar al-Assad.

Qeveria siriane ka mohuar se ka kryer sulmin kimik.

Shkruar Nga
More from Redaksia

UET hap dyert për gjimnazet

  Maturantët nga “Sami Frashëri” dhe “Besnik Sykja” janë njohur nga afër...
Read More