Të bukurat dhe të zonjat e KuvenditVotuesit e Kosovës këtë mandat kanë zgjedhur 36 deputete nga gjinia e bukur për t’i përfaqësuar ata në Kuvendin e Kosovës.

Prej partive politike shqiptare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike të Kosovës kanë nga nëntë deputete femra.

Kurse, grupi parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka tetë deputete femra.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka dy deputete femra, Kurse Nisma për Kosovën dhe Alternativa kanë ka një deputete na gjinia e bukur.

Në Kuvendin e Republikës janë të përfaqësuar edhe qytetarët e komuniteteve në Kosovë. Prej tyre, prijnë nga numri ato nga Iniciativa Qytetare Lista Serbe.

Por, pavarësisht përkatësisë politike dhe komuniteteve etnike, këto ligjvënëse dallohen shumë mes veti për shumë karakteristika, siç janë bukuria, shkollimi, profesioni, popullariteti, pozita e tyre në komisionet parlamentare, dinamika e tyre në punë dhe ndikimi në partitë e tyre politike.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Jingle Bella! Modelja mahnit me pamjen festive në Londër

Ditë më parë ajo ishte në Dubai për hapjen e hotelit Bvlgari,...
Read More