Të varur nga ndërkombëtarët

Nga Ervis Iljazaj

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka bërë disa kritika për politikat ekonomike të ndjekura nga qeveria shqiptare. Edhe pse marrëdhënia e qeverisë më këtë organizëm financiar ndërkombëtar ka ndryshuar, qëndrimet e saj ngelen përsëri të rëndësishme për politikën dhe opinionin publik.

Pa hyrë në detaje të orientimeve të saj për qeverinë shqiptare, ajo që bie në sy është fakti se Shqipëria ka nevojë ende për fjalën e ndërkombëtarëve, edhe pas 27 vitesh të ndryshimit të regjimit.

Fatkeqësisht, ngjajmë me një shtet embrional edhe pse kanë kaluar tri dekada nga ardhja e pluralizmit politik.

Në këtë kuptim, jemi të detyruar të dëgjojmë dhe të ndjekim orientimet e aleatëve tanë.

Ditët e fundit, treguam edhe njëherë që nuk mund të bëjmë dot pa to. Edhe deklaratat e ambasadorit amerikan ishin një shenjë e qartë e këtij fakti. Të vetmet raste kur shqetësimet e vendit merren seriozisht nga opinioni publik, janë ato kur ndërkombëtarët i sjellin në qendër të këtij opinioni.

Qëndrimet e Donald Lu, tronditën opinionin publik, jo për faktin se ato shqetësime nuk diheshin edhe më parë, por vetëm sepse deklarata të tilla u bënë nga një aleat i rëndësishëm dhe i fortë i Shqipërisë.

Është normale për një vend si Shqipëria, që është në proceset e integrimit euroatlantik të jetë nën ndikimin e ndërkombëtarëve, por ajo që nuk është aspak normale në këtë drejtim, është rëndësia që marrin qëndrimet e ndërkombëtarëve në opinionin publik shqiptar.

Kjo ka anën negative dhe pozitive të saj. Ana pozitive ka të bëjë me fatin që ka Shqipëria të ketë një aleat të tillë si Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sepse në lojën e madhe gjeopolitike, të kesh një aleat si SHBA, që promovon vlerat e lirisë dhe demokracisë është privilegj. Prandaj nuk ka rëndësi fare nëse ndërhyjnë më shumë seç duhet apo jo. Kritikat që u bëhen në të tilla raste, duke futur në lojë sovranitetin e Shqipërisë, janë pa kuptim në një botë të ndërkombëtarizuar. Aq më tepër kur kjo vjen si pasojë e mungesës së besimit që kanë shqiptarët te klasa politike e tyre, dhe e vetmja shpresë ngelen aleatët tanë.

Ndërkombëtarët, pa përjashtim, kanë shërbyer si një balancë ndaj pushtetit politik të Shqipërisë. Në ketë mënyrë ata janë të vetmit kundërtrupa ndaj sëmundjeve politike dhe shoqërore ku kalojmë jo rrallë.

Misioni i ndërkombëtarëve ka qenë gjithmonë i diskutueshëm dhe shpeshherë i kritikueshëm, por ndikimi i tyre në procesin e integrimit dhe rrugës drejt konsolidimit të demokracisë është më se pozitiv deri më tani. Pa ndihmën e tyre, Shqipëria do të ishte një vend edhe më në vështirësi në sfidat që ka përpara.

Për këto arsye, Shqipëria e ka të detyruar në rrugën e saj bashkëpunimin me aleatët tanë. Edhe nëse shpesh tentohet që ata të anatemohen, sa herë që i duhet lojës sonë politike, është në interes të shoqërisë shqiptare t’i shohë ata si miq të tyre.

Këtë gjë, nuk rreshtin asnjëherë së thëni dhe vetë këto misione, veçanërisht Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Politika, dhe veçanërisht qeveria, fatkeqësisht apo fatmirësisht, nuk bëjnë dot pa asistencën e tyre në të gjitha aspektet. Nëse duan besimin e shqiptarëve, duhet të rreshtohet pro qëndrimeve të aleatëve tanë perëndimor.

Shkruar Nga
More from Enton Palushi

Nuk ekziston përgjegjësia e sistemit, çdo krim është përgjegjësi personale

Nga Fitim Zekthi Jo thjesht nga prania e pazakontë në tituj gazetash...
Read More

32 Comments

 • Great site you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of community where I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!

 • Hi, Neat post. There’s a problem with your web site in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a good portion of people will miss your fantastic writing because of this problem.

 • I’m really intrigued to find out which blog system you are utilizing? I’m having several small security issues with our most recent site regarding like for likes instagram so I would love to find one thing more secure. Are there any strategies?

 • I came right here from a different web address relating to jailbreak phone and imagined I may as well look at this. I adore the things I see therefore now I am following you. Looking towards finding out about the blog all over again.

 • There are actually fantastic developments on the structure of this webpage, I definitely like that. Mine is relating to property management and generally there are a lot of stuff to do, I am still a newbie in web development. Be careful!

 • I was speaking to a friend of mine regarding this article and even about forex expert advisor too. I do believe you made a few great points in this case, we are looking forward to find out more information from you.

 • Admiring the time and energy you invested in your blog and detailed facts you offer. It’s nice to find a blogging site occasionally which is not the similar expired rehashed material. Fantastic read! We’ve saved your webpage and I’m including the RSS feeds to our environmental jobs network page.

 • I really like the things you people are up to. This sort of great work and reporting! Continue the good work friends, I’ve incorporated you to my personal real estate investment trust webpage.

 • Admiring the commitment you invested in this site and comprehensive material you offer. It really is good to discover a website now and then that is not the same obsolete rehashed stuff. Awesome read! We have saved your blog and I’m including the RSS feeds to my real estate commission site.

 • You’re completely right! I loved reviewing this info and I will get back for more as soon as possible. My site is on the subject of asthma triggers, you might take a look if you are interested in that.

 • There are actually awesome upgrades on the structure of this blog, I really enjoy that! My website is dealing with med clinic and now there are plenty of stuff to be done, I’m currently a rookie in web development. Take care!

 • Dr.Punnet and her Teams are really a great cheater in Delhi for IVF, initially they say we will provide world best technology but after getting all money they all can’t do any thing and again repeat cycle or again take money for evry cycle same money, they all are playing with the emotions of allots of couples, God will never forgive you Dr. Puneet. this is very bad clinic, this is only earning money nothing else, avoid this doctor, try in AIIMS, GANGA RAM ANY OTHER Government hospitals are better, all private IVF centre are cheaters, maainly Dr. Puneet is great cheater in Delhi.

 • I discovered your weblog site on google and examine just a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to reading extra from you later on!…

 • I personally came right here from some other website on healthy hair and thought I may as well check out this page. I love the things I see so I am just following you. Looking towards looking over your site all over again.

 • I am really curious to understand just what site platform you have been utilizing? I’m having some minor safety challenges with our latest blog dealing with recent sports news so I’d like to find a thing more secure. Have any strategies?

 • I constantly read your articles carefully. I’m likewise looking into ms excel tutorial, maybe you could talk about that sometimes. Have a great day!

 • You’re absolutely right and I definitely trust you. If you want, we could as well chat regarding audio conference, one thing that intrigues me. The site is really great, all the best!

 • Hello! This is my very first reply on this site so I just wanted to say a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you suggest other blogs which cover traffic ticket summons? I am as well truly fascinated by that! Thanks for your time!

 • ANPC is a free nation for and by the living men and women of the earth. This Private Nation is a grassroots association based out of Indonesia having its own International Charter, Peace Treaty, Constitution, Rules of conduct and has adopted the Declaration of Human Rights. These Treaties have been Registered by International Notice to the Hague and World Court as well as other agencies worldwide. The entire goal and mission of ANPC is WORLD PEACE and freedom for all the nationals of the world, focusing on a peaceful gathering together of all tribes and nations. Our living men and women are to live as Peaceful Inhabitants on the land, striving always to create a better world today and for future generations.

 • ANPC is a free nation for and by the living men and women of the earth. This Private Nation is a grassroots association based out of Indonesia having its own International Charter, Peace Treaty, Constitution, Rules of conduct and has adopted the Declaration of Human Rights. These Treaties have been Registered by International Notice to the Hague and World Court as well as other agencies worldwide. The entire goal and mission of ANPC is WORLD PEACE and freedom for all the nationals of the world, focusing on a peaceful gathering together of all tribes and nations. Our living men and women are to live as Peaceful Inhabitants on the land, striving always to create a better world today and for future generations.

Leave a Reply

Your email address will not be published.