Teatri i Hapur së shpejti gati, shikoni si është rikonceptuar arena e re e artitAmfiteatri në zonën e Liqenit Artificial pas lënies në harresë për më shumë se 30 vite, tashmë ka marrë identitetin e merituar dhe së shpejti do të jetë i hapur për të gjithë kryeqytetasit.

Në 2017, Bashkia e Tiranës miratoi fondin për ta rikthyer këtë amfiteatër, në një pol të fuqishëm artistik në këtë pjesë të preferuar të kryeqytetit. Arena e artit u rikonceptua për t’i dhënë vlerë çdo shfaqjeje që do të jepet për publikun.

Lajmi është dhënë nga vetë kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili i ka dhënë lajm këtë pozitiv të gjithë artdashësve.

Rikonstruksioni i Amfiteatrit është kërkuar vazhdimisht edhe nga një sërë artistësh të njohur shqiptarë për të pasur mundësi organizimin e disa shfaqjeve në formën e teatrit të hapur.

Me rikonstruksionin e kësaj hapësire, pritet që jeta kulturore në kryeqytet, e veçanërisht në zonën e Liqenit, të gjallërohet edhe më shumë duke afruar qytetarët me natyrën dhe me artin.

amfiteatri (5)amfiteatri (5)amfiteatri (1)amfiteatri (2)amfiteatri (3)amfiteatri (4)
 
loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Berisha: Si po përgatitet lirimi i trafikantit, vëlla i narkodrejtorit të lartë

  Ish-kryeministri Sali Berisha duke iu referuar mesazhit të një qytetari thotë...
Read More