Tensionet mes Rusisë dhe NATO-s sjellin takimin e pazakontëVetëm pak ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me ndihmën e Francës dhe Britanisë së Madhe, bombarduan Sirinë, marrëdhëniet me Rusinë mbeten ende të tendosura, raporton TCH.

Pala ruse ishte totalisht kundër sulmit mbi Siri dhe kërcënoi me luftë, nëse aleatët do të synonin të merrnin kontrollin e Sirisë.

Në përpjekje për të sheshuar mosmarrëveshjet, të enjten është mbajtur edhe një takim i pazakontë mes Shefit të Shtabit të përgjithshëm rus dhe komandanti suprem i NATO-s.

Gjenerali amerikan Curtis Scaparrotti dhe ai rus Valery Gerasimov u takuan në Baku të Azerbaixhanit, ndërsa diskutuan se si të shmangin incidentet ushtarake që mund të çojnë në luftë.

NATO dhe Ministria ruse e Mbrojtjes bënë me dije se dy oficerët e lartë diskutuan për stërvitjet ushtarake dhe lëvizjet e trupave përkatëse, në vendet baltike dhe në lindje të Europës, që të dyja palët i konsiderojnë si kërcënuese.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Belen Rodriguez pranon ndërhyrjet kirurgjikale

  Modelja, aktorja dhe moderatorja e famshme argjentinase së fundmi ka dhënë...
Read More