Tensioni me Rusinë shtohet, britanikët i acaron kjo buzëqeshje e Putin 

Tensionet mes Britanisë së Madhe dhe Rusisë po shtohen pas helmimit të një spiuni rus në tokën angleze.

Sidomos mediat angleze janë acaruar nga reagimi i presidentit Vladimir Putin, i pyetur në lidhje me helmimin e Sergei Skripal.

“Dëgjo, këtu po flasim për agrikulturën dhe ju e shihni se qëllimi ynë është që të krijojmë kushte më të mira jetese për njerëzit- kurse ju diskutoni për disa tragjedi. Shkojini deri në fund kësaj historie dhe pastaj flasim,” tha Putin duke nënqeshur.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov tha se Rusia nuk qëndron pas këtij rasti.

Kurse kryeministrja britanike, Theresa May tha se ka shumë gjasa që Rusia të jetë përgjegjëse për helmimin e 66-vjeçarit dhe të bijës 33-vjeçare.

Kurse një këshilltar i Putin tha se Britania e ka helmuar vetë Skripal si pjesë e një përpjekje për të shtuar ‘rusofobinë’ dhe për të përgatitur bojkotin e Botërorit të futbollit.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Jeni prindër autoritar? Ja pasojat që lë kjo sjellje tek fëmijët…

  Kur prindërit praktikojnë një dashuri jo shumë emocionale, por gjithmonë shumë...
Read More