Themelim i asociacionit, Vuçiç: Do presim dhe tre muajSerbët e Kosovës nuk do ta formojnë në mënyrë të njëanshme asociacionin e komunave me shumicë serbe, raporton TCH.

Presidenti Aleksandar Vuçic i kërkoi shtetasve të tij në Kosovë të presin edhe tre muaj e gjysmë duke respektuar kështu afatin e përcaktuar nga Bashkimi Europian.

Reagimi i kreut të shtetit serb vjen pas paralajmërimeve të përfaqësuesve të serbëve se do ta themelonin në mënyrë të njëanshme asocacionin në 20 prill, nëse qeveria e Kosovës nuk e ndërmerr këtë veprimin deri në atë datë.

Vuçiç tha se të enjten do të bisedojë me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini duke konfirmuar se temë kyçe do të jenë raportet mes Beogradit e Prishtinës.

Ai deklaroi gjithashtu se nga marrëveshja e Brukselit për normalizim të raporteve, vetëm pjesa për formimin e Asociacionit të komunave serbe nuk është realizuar ende.“Serbët s’do ta formojnë Asociacionin as nesër, e as pasnesër. Kemi pritur pesë vjet, do të presim edhe këta tre muaj, që askush të mos i akuzojë serbët se po i shkelin marrëveshjet dhe dakordesimet ndërkombëtare”, theksoi Vuçiç.

“Kanë thënë se për tre muaj e gjysmë do të dalin me statutin e Asociacionit. Serbia do të pres edhe tre muaj e gjysmë”, vijoi me tej presidenti serb, i cili shtoi se nuk priste qe diçka e tille te ndodhte.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Reklamat seksiste largohen nga stadiumi… por klubi erotik mbetet

  Klubi St. Pauli në Gjermani është sërish në qendër të vëmendjes....
Read More