Tillerson: Nuk ka ende kontakte të drejtpërdrejta me Phenianin

 

SHBA-ja nuk ka patur ende kontakte të drejtpërdrejta me udhëheqësit koreano-veriorë për çështjen e samitit të planifikuar të liderëve të dy vendeve për programin bërthamor të Phenianit, por mbetet në pritje, deklaroi sot në Abuja sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson.

“Nuk kemi patur një përgjigje të drejtpërdrejtë nga ana e Koresë së Veriut megjithëse ne mbetemi në pritje”,- tha ai për median vendase gjatë vizitës në Nigeri, ndalesa e fundit në turneun e tij në Afrikë.

Njoftimi i këtij samiti është një zhvillim i fundit, ku do të ketë disa faza që do të nevojiten për të rënë dakord për vendin dhe qëllimin e këtyre diskutimeve, shkruan atsh.

Ende nuk është rënë dakord për vendin e diskutimeve, pas njoftimit të samitit historik midis presidentit amerikan, Donald Trump dhe liderit koreano-verior, Kim Jong Un.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Horoskopi i ditës, 10 korrik

Dashi Mundohuni të jeni krijues dhe të frytshëm, në mënyrë që të...
Read More