Tillerson: SHBA nuk do të pranojë kurrë armatimin nuklear të Koresë Veriore

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, deklaroi se SHBA e dënon ashpër lansimin e raketës balistike ndërkontinentale të Koresë Veriore, duke e shënuar lëvizjen e Pjong-jangut si eskalim të ri të kërcënimit nga Koreja Veriore.

“Kjo stërvitje paraqet kërcënim për SHBA, për aleatët dhe partnerët tanë, por edhe për rajonin dhe botën”, thuhet në deklaratën e Tillerson.

Sipas tij, tani është i nevojshëm aksion global për të penguar kërcënimin global.

“SHBA nuk do të pranojë kurrë armatimin nuklear të Koresë Veriore”, tha ai.

Shkruar Nga
More from Revista User

Falsifikoi tokën 1.7 mln euro në Jalë, arrest me burg për 56 vjeçarin

Në kuadër të operacionit të koduar “JALA”, policia ka sekuestruar një sipërfaqe...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.