Tillerson thekson “mbështetjen e fuqishme” për Ukrainëntillerson

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, i tha presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenko, se veprimet e Rusisë në lindje të Ukrainës mbeten pengesë për përmirësimin e marrëdhënieve SHBA-Rusi dhe përsëriti mbështetjen e tij “të fuqishme” për Kievin.

Zëdhënësi Mark Toner tha se biseda telefonike ka pasur qëllim që ta informojë Poroshenkon për vizitën e Tillersonit në Moskë, më 11 dhe 12 prill, ku ai ka takuar presidentin rus, Vladimir Putin, dhe ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Sipas Tonerit, Tillerson “ka transmetuar mesazhin e tij ndaj udhëheqjes ruse se, ndonëse SHBA është e interesuar të përmirësojë lidhjet me Rusinë, veprimet e Rusisë në lindje të Ukrainës mbeten pengesë”.

Ai konfirmoi se sanksionet kundër Moskës do të mbeten në fuqi derisa Rusia të kthejë kontrollin e Gadishullit të Krimesë tek Ukraina dhe të zbatojë plotësisht obligimet e saj me Marrëveshjen e Minskut për paqe në Ukrainë.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Atentati në Barcelonë trondit mbarë botën – “Përkrah spanjollëve”

Sulmi në Barcelonë ka tronditur edhe politikën në Gjermani. Ministria e Jashtme...
Read More