“Titanik”, fotot e papublikuara dalin në ankand

Mbytja e “Titanik”-ut ende ka mister. Këtë herë në ankand kanë dalë foto të rralla, pjesë e një fotoalbumi të avokatit, Louis M. Ogden.

Ai po nisej drejt Europës me bashkëshorten e tij, Agatha, kur në prill të 1912-s anija e tyre mori një thirrje emergjence nga Titanik, e cila ishte goditur me një ajsberg dhe po mbytej.

Anija Carpathia mbërriti në vendngjarje në agim, duke nisur që të shpëtojë të mbijetuarit që kishin kaluar natën në varkat e shpëtimit. Ogden kishte blerë aparatin fotografik për udhëtimin, i cila ishte mjet tepër i rrallë nëse nuk ishe i pasur për ta zotëruar.

Shkruar Nga
More from Revista User

Afro 90,000 myslimanë u larguan nga dhuna në Birmani

Afro 90,000 myslimanë Rohingya kanë ikur nga dhuna në Birmani dhe kanë...
Read More