Transplanti i parë i penisit: Ia morën organin një trupi të vdekurPAY-Thomas-ManningNjë 64-vjeçar amerikan është bërë i pari në vendin e tij që i nënshtrohet një transplanti të suksesshëm të penisit.

Thomas Manning u diagnostikua me kancer në penis në vitin 2012.

Mjekët ndërmorën hapin drastik, duke ia hequr penisin për t’i shpëtuar jetën.

Por katër vjet më pas, Thomas i është nënshtruar operacionit për transplant penisi.

Operacioni zgjatsi 15 orë dhe mjekët i ngjitën një penis të ri, që i ishte marrë një trupi të vdekur.

Duke folur pas operacionit, Thomas tha: “Sot nis një kapitull të ri në jetën time, një kapitull të mbushur me shpresë për mua dhe për të gjithë ata që vuajnë nga dëmtimet në penis”.

Operacioni i parë për transplant penisi është kryer në vitin 2014 në Afrikën e Jugut.

Mjekët i ngjitën një 21-vjeçari një penis, pasi të parin e kishte humbur për shkak të synetllëkut të shkuar gabim.

loading...
Shkruar Nga
More from revista mapo

Zgjedhjet pa opozitën janë kundër të gjithëve, edhe kundër PS dhe Ramës

Nga Fitim Zekthi Kriza politike ndonëse shumë e madhe dhe e rrezikshme...
Read More