Tronditet Kim Jong-un, Trumpi aktivizon sistemin që rrëzon raketat e Koresë së VeriutSHBA-ja dhe Koreja e Jugut kanë rënë dakord për vendosjen e sistemit të mbrojtjes raketore, i projektuar për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut, shkruan “The Independent”.

Vendimi për të aktivizuar sistemin e njohur si “THAAD” thuhet se erdhi gjatë bisedimeve mes Presidentit të Koresë së Jugut, Hwang Kyo Ahn dhe Zëvëndespresidenti amerikan Mike Pence, i cili paralajmëroi Korenë e Veriut se “epoka e durimit strategjik ka mbaruar”.

 

1

Picture 1 of 3

Në një intervistë me rrjetin televiziv “Fox News” të martën në mbrëmje, Presidenti amerikan paralajmëroi se lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong un është “duke bërë gjënë e gabuar”, me kërcënimet bërthamore.

SHBA-ja dhe Koreja e Jugut kanë rënë dakord për vendosjen e sistemit të mbrojtjes raketore, i projektuar për të rrëzuar raketat e Koresë së Veriut, shkruan “The Independent”.

Vendimi për të aktivizuar sistemin e njohur si “THAAD” thuhet se erdhi gjatë bisedimeve mes Presidentit të Koresë së Jugut, Hwang Kyo Ahn dhe Zëvëndespresidenti amerikan Mike Pence, i cili paralajmëroi Korenë e Veriut se “epoka e durimit strategjik ka mbaruar”.

Në një intervistë me rrjetin televiziv “Fox News” të martën në mbrëmje, Presidenti amerikan paralajmëroi se lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong un është “duke bërë gjënë e gabuar”, me kërcënimet bërthamore.

Ndërkohë, “Ushtria jonë revolucionare është vëzhguar çdo lëvizje të armikut me sytë nga armët tona bërthamore “, shkruan gazeta shtetërore koreanoveriore.

Kujtojmë se Trump ka dërguar tashmë aeroplanmbajtësen “Carl Vinson” sebashku me disa luftanije dhe aeroplanë të tjerë, nga Australia në Paqësorin perëndimor për shkak tensione të vazhdueshme në rajon, pas stërvitjeve ushtarake që përfshijnë forcat amerikane dhe ato Koresë së Jugut.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Tritol bashkëqytetarit për motive pronësie në Fushë-Krujë, 32-vjeçari kapet në Lushnjë

Një 32-vjeçari nga Fushë-Kruja u vu në pranga nga uniformat blu të...
Read More