Trump shkarkon Prokuroren e Përgjithshme, refuzoi të zbatonte urdhrin ekzekutiv mbi emigracioninSally Yates, during her confirmation hearing before the Senate Judiciary Committee to be Deputy Attorney General at the U.S. Department of Justice. March 24, 2015. Photo by Diego M. Radzinschi/THE NATIONAL LAW JOURNAL.

Donald Trump shkarkoi Prokuroren e Përgjithshme Sally Yates sepse refuzoi të zbatonte urdhrin e tij ekzekutiv mbi emigracionin dhe refugjatët.

Yates, e caktuar gjatë kohës kur në krye të Shtëpisë së Bardhë ishte ende Barack Obama, i urdhëroi juristët e Departamentit të Drejtësisë të mos e vinin në jetë urdhrin që ka shkaktuar kaos e pështjellim.

Në deklaratën e lëshuar nga Shtëpia e Bardhë, shkarkimi justifikohet me arsyen se kryeprokurorja ka sfiduar një urdhër të ligjshem, i cili synon mbrojtjen e qytetarëve amerikanë. Yates praktikisht e ka tradhëtuar Departamentin e Drejtësisë, lexohet në këtë deklaratë.

Vendin e saj tani do ta zërë prokurori i Distriktit Lindor të Virxhinias. Ai e bëri me shpejtësi betimin të hënën mbrëma, në orën 21:00 sipas orës së Uashingtonit.

Yates duhet të shërbente si Prokurore e Përgjithshme deri në konfirmimin e Jeff Sessions, të emëruar në këtë post nga Donald Trump.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Zaimina zbulon dietën që nuk e lejoi të shtonte kilogramë gjatë shtatzënisë

Është treguar mjaft e kujdesshme për të mos publikuar shumë foto gjatë...
Read More