Trump u bën thirrje myslimanëve: Dorëzoni të dyshuarittrumpKandidati republikan për president të SHBA, Donald Trump u ka bërë thirrje myslimanëve që të bashkëpunojnë me policinë dhe ‘të dorëzojnë njerëzit’.

Gjatë një interviste me rrjetin britanik, ITV, Trump tha se ai nuk është anti-mysliman, por është anti-terror.

Ai po u përgjigjej komenteve të kryeministrit britanik, David Cameron, se deklaratat e Trump për myslimanët janë “të gabuara, përçarëse dhe idiotësira”.

Trump deklaroi vitin e shkuar se nuk do i lejojë myslimanët të hyjnë në SHBA.

“Miliona njerëz më kanë telefonuar nga mbarë bota dhe më thonë se ke të drejtë,” tha Trump.

“Diçka shumë e keqe po ndodh,” tha Trump.

“Bota ka një problem shumë të madh me terrorizmin islamik. Nëse sheh botën, kudo ka shpërthime. Dhe nuk janë suedezët që po e bëjnë këtë, okej?” tha ai.

Sipas Trump, tashmë e kanë në dorë myslimanët që të dorëzojnë në polici të dyshuarit për terrorizëm.

“Ata duhet të bashkëpunojnë me policinë. Ata nuk po i dorëzojnë ata. Nëse nuk e luajnë topin, nuk do funksionojë”.

Duke iu rikthyer kryeministrit britanik, Trump tha se nuk beson se do ketë marrëdhënie të mira me të.

Ai kritikoi edhe kryebashkiakun e ri të Londrës, Sadiq Khan, që e quajti injorant.

“Shkoj bëj një test të inteligjencës,” i tha Trump.

loading...
Shkruar Nga
More from revista mapo

Rusia kërcënon Perëndimin me… Satanin

Bota nuk ka më iluzione: Gara e armatimeve jo vetëm që nuk...
Read More