Turqia thotë se përdor metafora për nazizmin sepse shqetësohet për miqtë evropianëturqia

Turqia përdor metafora për “fashizmin” sepse është e shqetësuar me të ardhmen e miqve evropian dhe shpreson se ata do të mbajnë mend historinë e përgjakshme dhe të mos bien në kurthin e nazizmit, ka thënë zëvendëskryeministri turk, Numan Kurtulmus.

Duke folur në një konferencë për media, Kurtulmus ka thënë se vendet evropiane duhet të ndërmarrin masa kundër racizmit.

Komentet e tij vijnë në kohën e tensioneve në mes të Turqisë dhe Evropës, veçanërisht me Gjermaninë dhe Holandën, për shkak të anulimit të disa tubimeve të ministrave turq, të cilët po kërkojnë mbështetjen e diaporës, për referendumit e 16 prillit.

Referendumi pritet t’ia rrisë kompetencat presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan ka akuzuar Gjermaninë për “praktika naziste”, ndërkaq Holandën për “fashizëm”.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Në Maltë diskutohet pas ndalimit të përdorimit të laptopëve në fluturimet drejt Amerikës

Zyrtarët evropianë dhe ata amerikanë të Departamentit të Sigurisë Kombëtare do të...
Read More