UNICEF: Më shumë se 1 500 fëmijë të vrarë nga lufta

siri

Lufta në Jemen ka shkaktuar rreth 7 700 të vdekur, prej të cilëve të paktën 1 546 fëmijë, që prej ndërhyrjes dy vjet më parë të një koalicioni ushtarak nën komandimin saudit për të mbështetur qeverinë përballë rebelëve, theksuan sot agjencitë e OKB-së.

“Nga marsi 2015 deri më 10 mars 2016, të paktën 1 546 fëmijë u vranë dhe 2 450 të tjerë janë gjymtuar në Jemen”, theksoi Fondi i Kombeve të Bashkuara për fëmijët (UNICEF).

“Mes tyre bëjnë pjesë 1 022 djem, 478 vajza dhe 46 fëmijë të tjerë”, shtoi UNICEF në një komunikatë.

Sipas Organizatës Botëtore të Shëndetësisë, konflikti ka shkaktuar rreth 7 700 të vdekur dhe më shumë se 42 550 të plagosur që prej ndërhyrjes së koalicionit.

Shkruar Nga
More from Revista User

Ky veprim me kafshët, ju çon në burg dhe një gjobë të majme

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka propozuar një nismë, krahas...
Read More