UNICEF: Rreth 1.3 milion fëmijë të zhvendosur në Irak

Rreth gjysma e 2.6 milionë njerëzve të zhvendosur në Irak, pas luftës trevjeçare me grupin militant Shteti Islamik, janë fëmijë, bënë të ditur Kombet e Bashkuara.

Sipas tyre, Qeveria e Bagdadit ka shpallur fitore ndaj militantëve muajin e kaluar, por bombadrimet dhe të shtënat e vazhdueshme e bëjnë të vështirë rikthimin e të zhvendosurve.

“Besojmë se si rezultat i konfliktit, mungesës së investimeve me vite dhe varfërisë, janë mbi 4 milionë fëmijë në nevojë në gjithë Irakun”, tha Peter Hawking, përfaqësues i Agjencisë për Fëmijë të OKB-së në Irak.

Ai tha se rreth 1.3 milion nga 2.6 milionë të zhvendosur nga luftimet shkatërruese me Shtetin Islamik janë fëmijë.

Shkruar Nga
More from Revista User

GJND do të pubikojë këtë javë vendimin për rastin e Ukrainës ndaj Rusisë

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) thotë se më 19 prill do të...
Read More