Ushtaraku i lartë: Mos iu nënshtroni presionit politik

Kreu në largim i Agjencisë së Zbulimit të Departamentit amerikan të Mbrojtjes, u bëri thirrje analistëve të kësaj agjencie “që të ruajnë parimet e tyre dhe të ngrenë zërin”, pavarësisht nga presione e mundshme politike.

Gjenerali Vincent Stewart e bëri thirrjen në një ceremoni për transferimin e komandës në selinë e Agjencisë së Zbulimit të Mbrojtjes, pranë Uashingtonit.

“Nuk është asnjëherë e lehtë të thuash me ndershmëri dhe integritet të vërteta të pakëndshme, por nuk ka qenë asnjëherë më e rëndësishme”, u tha ai analistëve të zbulimit.

“Ngrijeni zërin gjithmonë për të vërtetën përpara autoriteteve, cilado të jetë kostoja, tha generali Stewart. Asnjëherë nuk mungojnë opinionet e informuara, ose të painformuara, në qeveri dhe gjetiu, për mënyrën se si duhet të kryhet analiza e zbulimit”.

“Por nëse nuk jemi të drejtpërdrejtë, të ndershëm dhe të hapur, nuk e plotësojmë dot misionin tonë”, tha ai.

Komentet e tij, vijnë në atmosferën e tensioneve të vazhdueshme mes administratës së Presidentit amerikan Donald Trump dhe disa pjesëtarëve të komunitetit të zbulimit lidhur me veprimet e Rusisë gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.

Si president, zoti Trump vazhdimisht ka shprehur dyshime për vlerësimet e agjencive të zbulimit se Presidenti rus Vladimir Putin kishte ndërmarrë një “fushatë ndikimi” të pashembullt në favor të tij. Presidenti Trump ka lënë të kuptohet se në disa raste nuk ishte shumë e qartë nëse Rusia ishte përgjegjëse.

Por gjenerali Stewart, që mori komandën e Agjencisë në janar 2015 nuk u është shmangur debateve.

Ai e ka mbrojtur agjencinë e tij nga kritikat e anëtarëve të Kongresit.

Zoti Stewart e përdori periudhën që ishte në krye të agjencisë për të inkurajuar novacione dhe përparime teknologjike që do të ndihmonin analistët në përpunimin e të dhënave dhe informacioneve që po bëhen gjithnjë e më të shumta.

Posti i tij i ardhshëm është nën komandant në Komandën Kibernetike amerikane.

Shefi i ri i Agjencisë së Zbulimit të Mbrojtjes, gjenerali Robert Ashley, ka qenë më parë drejtor zbulimi në Komandën Qendrore amerikane dhe në Komandën e Operacioneve Speciale.

Shkruar Nga
More from Revista User

Kinë, dënohet një aktivisti për të drejtat e njeriut nga Tajvani

Një gjykatë kineze ka dënuar një aktivist të të drejtave të njeriut...
Read More

20 Comments

  • I’d should test with you here. Which isn’t one thing I often do! I enjoy studying a submit that may make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

  • Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

  • What i don’t realize is in fact how you are no longer actually a lot more well-preferred than you may be right now. You are very intelligent. You recognize thus considerably in terms of this subject, made me individually believe it from numerous various angles. Its like women and men are not involved except it’s something to do with Woman gaga! Your own stuffs outstanding. At all times handle it up!

  • Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

  • I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks , I’ll try and check back more often. How frequently you update your web site?

  • Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Appreciate it

  • I discovered your blog web site on google and test a number of of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to studying extra from you in a while!…

  • I do love the way you have framed this specific difficulty plus it really does supply me personally a lot of fodder for thought. On the other hand, because of just what I have witnessed, I really hope when other opinions pack on that people continue to be on point and not embark upon a soap box regarding some other news of the day. All the same, thank you for this superb point and while I do not concur with the idea in totality, I respect the standpoint.

  • Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Appreciate it!

  • Good V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

Leave a Reply

Your email address will not be published.