Ushtria merr kontrollin e pushtetit në Zimbave

Ushtria ka marrë kontrollin në Zimbabve, por raportohet se presidenti Robert Mugabe, që është në pushtet që nga viti 1980, është i sigurt, raporton BBC.

Pas konfiskimit të televizionit shtetëror, një zëdhënës i ushtrisë njoftoi se ishte duke synuar njerëzit pranë presidentit Mugabe që kishin shkaktuar “vuajtje sociale dhe ekonomike”.

Ky veprim erdhi pasi Mugabe shkarkoi nënkryetarin e tij, Emmerson Mnangagëa, në favor të gruas së tij, Grace.

Shkruar Nga
More from Revista User

Truk i mahnitshëm: Kurrë më nuk do të keni këpucë të lagura!

Mbroni këpucët, çantat por edhe aparatet mobile nëpër mot me shi. Në...
Read More