Ushtria siriane njofton fillimin e respektimit të zonave të sigurta

Ushtria siriane njoftoi sot dhënien fund të luftimeve në pjesën lindore të qytetit Ghoutta, pas arritjes së një marrëveshjeje ndërmjet rebelëve dhe Rusisë, vendi aleat i Sirisë.

Marrëveshja e armëpushimit mbulon një pjesë të provincës së Damaskut dhe ushtria siriane deklaroi se do të kundërpërgjigjej nëse rebelët nuk do ta respektojnë armëpushimin.

Lajmi për arritjen e marrëveshjes u mësua fillimisht nga Rusia e cila njoftoi se ishte arritur gjatë bisedimeve të paqes që po zhvillohen në Kairo për përcaktimin e zonave të sigurta. Sipas Rusisë, palët kanë rënë parimisht dakort për kufijtë e këtyre zonave dhe procesin e monitorimit të tyre.

Lufta civile në Siri ka marrë jetët e mbi 330 mijë njerëzve, sipas të dhënave të OKB-së, e cila ka ngritur edhe një komision hetimor për rastet e torturës, vrasjeve në masë dhe mizorive të palëve të përfshira në konflikt.

Shkruar Nga
More from Revista User

Greqi, arrestohet shqiptari që kishte fshehur hashash dhe fara kanabisi

Një shtetas shqiptar është arrestuar në zonën e Dramas, në pjesën lindore...
Read More