Vazhdon luftimi kundër Shtetit Islamik

Gjenerali i lartë britanik, Rupert Jones, pjesëtar i koalicionit të forcave që mbështeten nga SHBA-ja, për të luftuar ekstremistët e Shtetit Islamik, ka thënë se fitorja ndaj këtij grupi militant në Raka, nuk nënkupton fundin e luftimit të këtij grupi.

Grupi ekstremist, “nuk është mposhtuar me çlirimin e Rakës”, ka thënë Jones, duke theksuar se Shteti Islamik vazhdon të ketë prezencë në Irak edhe pas largimit nga baza e tyre, Mosuli.

“Çlirimi i qyteteve, Raka dhe Mosul, nuk është fundi. Në fakt është vetëm fillimi i procesit”, ka thënë Jones.

“Ne e dimë si koalicion ndërkombëtar, se ka ende punë edhe këtu në Siri”, ka shtuar tutje ai, duke folur në një zonë, 50 kilometra në veri të qytetit Raka.

Militantët e Shtetit Islamik patën pushtuar zona të mëdha të territorit nga forcat qeveritare siriane dhe ajo irakiane, në vitin 2014.

Shkruar Nga
More from Revista User

May kërkon dënim të përbashkët të Rusisë për helmimin e ish-spiunit

Kryeministrja britanike, Theresa May do të kërkojë nga liderët e BE-së, që...
Read More