Vendet më të pasura në botë

Katari, Luksemburgu dhe Singapori kanë një të përbashkët.

Mund të jenë ndër vendet më të vogla në botë, por kjo nuk e ndalon ekonominë e tyre t’i rendisë këto shtete në 3 vendet e para më të pasura në botë.

Bazuar në të dhënat nga FMN, revista Global Finance Magazine rendit 23 vendet më të pasura në botë.

Disa territore të vogla, të tilla si Lihtenshtajni, Nauru, Vatikani, Monako, San Marino dhe Andorra nuk janë përfshirë në studim.

Katar
Luksemburg
Singapor
Norvegji
Brunei Darussalam
Honk Kong
Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Emiratet e Bashkuara
Zvicra
Australia
Kanada
Austri
Irlanda
Holanda
Suedi
Islanda
Taivan
Gjermani
Kuvaiti
Danimarka
Belgjika
Japonia
Mbretëria e Bashkuar

Republika Demokratike e Kongos është në anën tjetër të spektrit dhe ka qenë vendi më i varfër në botë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Marina rrëfen historinë e jetës: Ja si u njoha me Getin

Janë një nga çiftet më të dashur për publikun e po ashtu...
Read More