Vrite tani Kim-in! Trump-it i kërkohet likuidimi i diktatorit të Koresë së Veriut për të ndaluar luftën e TretëDonald Trump është nxitur të heqë diktaturën e Koresë së Veriut sa më shpejt që të jetë e mundur për të ndalur Luftën e Tretë Botërore.

 

1. Donald Trump dhe Kim Jong-un

Picture 1 of 3

SHBA dhe Koreja e Veriut qëndrojnë në prag të konfliktit pasi Mbretëria Hermit nisën raketën e nëntë të vitit të premten.

Një burim i ushtrinë amerikane zbuloi se kjo mund të çonte në një forcë ushtarake në rritje në zonë për të ushtruar presion mbi udhëheqjen, shkruan Dailystar, përcjell “Bota sot”.

Por një guvernator i SHBA-së beson se ky presion nuk shkon aq larg, andaj i ka bërë thirrje Trump-it që të heqë Kim Jong-un për të mirë.

Guvernatori i Ohoi, John Kasich ka thënë se udhëheqja e lartë e Koresë së Veriut duhet të shkojë dhe ka mënyra përmes së cilave kjo mund të arrihet.

“Ju duhet të keni një inteligjencë të mirë dhe duhet të bëni gjëra shumë, shumë shpejt”, është shprehur ai.

Përkundër nxitjes së Trumpit për të vepruar, guvernatori thotë se bombardimet ishin një strategji e gabuar.

Ai shtoi se numri i të vdekurve nga këto sulme ishte më shumë se 1 milion.

Trump mori një raport strategjik mbi Mbretërinë e Hermit më herët këtë vit, ku një nga opsionet ishte plani për ta vrarë tiranin Kim.

Por eksperti i politikës së jashtme Michael O’Hanlon beson se detyra do të ishte shumë e vështirë.

Ai tha se edhe pse nuk është një gjë krejtësisht qesharake për t’u marrë parasysh, do të kishte probleme të mëdha që lidhen me të.

“Tjetra është se ne nuk e dimë vendndodhjen e tij në kohë reale. Pra ka një shans shumë të vërtetë, se çdo hedhje e bombave do të ishte e pasuksesshme”, përfundoi ai.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Moti i keq, Emergjencat: Rrugët të gjitha të kalueshme

Pavarësisht reshjeve të dendura të shiut dhe borës akset rrugore në gjithë...
Read More