Vullkani gllabëron banesa të tjera në HavajiVullkani Kilauea në Ishullin e Madh të Havajit ka përfshirë prej ditësh zonën e banimit Leilani Estate, një zonë e pasur me shpëpi të mëdha e luksoze. Deri tani janë shkatërruar 82 shtëpi, siç njofton Agjencia e Menazhimit të Emergjencave.

Autoritetet kanë urdhëruar banorët të largohen, ndërkohë që llava ka gllabëruar rrugë e mjedise banimi. Para mbërritjes së lumit të nxehtë e shkatërrimtar, zjarrfikësit shkuan shtëpi më shtëpi për të ndihmuar banorët të largoheshin.

Afro 900 hektarë janë ndjegur që më 3 maj në shpërthimin më të fuqishëm të vullkanit Kilauea në më shumë se 100 vjet.

Një liqen i zjarrtë nëntokësor në kraterin e Kilaueas është aktivizuar dhe ka dalë mbi tokë si një lum që përshkon një distancë prej 25 km e arrin deri në oqean.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Adelina ndan një moment intim me Valin

Nëse deri para pak kohësh, fansat gërmonin gjithandej për të gjetur një...
Read More