Washingtoni kërkon të rivendosë komunikimin ushtarak me Moskën në Siri

p039cvpv1497944888

SHBA-ja, në krye të koalicionit antixhihadist, theksoi se kërkon të rivendosë me Rusinë kanalin e komunikimit ushtarak në Siri, që Moska njoftoi ndërprerjen pas shkatërrimit të një avioni sirian nga një amerikan.

Ky kanal ka funksionuar shumë mirë tetë muajt e fundit dhe do të punojmë në orët në vijim në aspektin diplomatik dhe ushtarak për të rivendosur këto komunikime mes shtabeve të përgjithshme ruse dhe amerikane në Lindjen e Mesme, theksoi sot shefi amerikan i shtabit të përgjithshëm të forcave të përbashkëta, gjenerali Joe Dunford.

E implikuar ushtarakisht në krahë të regjimit sirian të Bashar Al Asadit, Moska njoftoi dje pezullimin e kanalit të komunikimit me SHBA-në për parandalimin e incidenteve ajrore në Siri, duke akuzuar Uashingtonin se nuk paralajmëroi ushtrinë ruse se do të rrëzonte avionin.

Shkruar Nga
More from Revista User

Forcat ushtarake turke marrin kontrollin e disa zonave në veri të Sirisë

Forcat turke kanë marrë nën kontroll një numër të fshatrave në veri-perëndim...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.