Xhihadi: Një histori e të tjerëve

Në mjediset e Universitetit Europian të Tiranës në kuadër të Festivalit të Filmit për të Drejtat e Njeriut shfaqet filmi “Xhihadi: Një histori e të tjerëve”, një dëshmi e guximshme e regjisores norvegjeze të përballjes prej vitit ‘80 të perëndimit me xhihadin. Pas projektimit do mbahet forumi më temë: “Radikalizmi dhe Fundamentalizmi”

Prej viteve ’80-të asgjë nuk ka ndryshuar në perëndimin në raport me xhihadët. Myslimanët e rinj që janë vendosur në perëndim, bëhen epiqendra e filmit të norvegjezes Dwyah Khan, e cila është vlerësuar me disa çmime të rëndësishme ndërkombëtare, ku merr edhe në këtë rast guximin të shqyrtojë një situatë politike nga më delikatet, që ende vazhdon.

“Jihad: një histori e të tjerëve”, është dokumentari i 2015-s, që sjell Khan në Tiranë në edicionin e 12-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut. Projektimi i këtij filmi bëhet sot në ora 12:00 në auditorin Aula Magna, në Universitetin Evropian të Tiranës, pas të cilit do të mbahet forumi më temë: “Radikalizmi dhe Fundamentalizmi”.

Kërkimi i Dwyah për përgjigje e çon atë në rrugët e Britanisë moderne, duke takuar myslimanët e rinj të sotëm, të kapur mes ekstremizmit dhe Luftës kundër Terrorit. Ajo takohet me myslimanët e rinj britanikë që ndihen të zemëruar dhe të tjetërsuar, duke u përballur me çështje të diskriminimit, krizave të identitetit dhe refuzimit nga shoqëria kryesore dhe nga komunitetet dhe familjet e tyre; por në momente të habitshme të depërtimit dhe të ndriçimit, ajo gjithashtu gjen shpresë dhe disa përgjigje të mundshme për situatën komplekse ku jemi aktualisht.

Së pari, filmi pati premierën e tij botërore në ITV në Britani të Madhe përmes ekspozitës së saj të tanishme të temave afariste nën titullin Xhihadi: Një histori britanike. Me këtë, kjo histori e Khan tregon se perëndimorët që përqafojnë xhihadin nuk janë asgjë e re dhe kanë vazhduar që nga vitet ‘80. Në JIHAD, Dwyah takohet me një nga kumbarët e lëvizjes xhihadiste britanike dhe perëndimore, të cilët shkuan jashtë vendit për të luftuar, dhe që predikonin ekstremizmin për mijëra myslimanë të rinj në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Perëndimin.

“Gazetaria shpesh sfidon versionin zyrtar të ngjarjeve. Kjo është ajo që xhihadi i Dwyah Khan bën për historinë që qeveritë dhe tabloidët duan të tregojnë për radikalizimin e myslimanëve. Ajo i merr këto klishe dhe karikatura, i copëton ato, dhe pastaj le të shohësh se çfarë po ndodh vërtet”, ka shkruar Nick Davies, korrespondent i “The Guardian”.

Në vitet e fundit, ne kemi dëshmuar se një numër gjithnjë e më i madh i perëndimorëve të respektuar bien viktimë e radikalizimit nën tutelën e organizatave terroriste. Çfarë qëndron pas kësaj epidemi shqetësuese? Khan, e cila gjithashtu ka realizuar filmin “Banazi -Një histori dashurie” – e cila është viktimë e kërcënimeve nga ekstremistët islamikë – kaloi pjesën më të mirë të dy viteve duke folur sinqerisht me figura nga të gjitha anët e kësaj çështje komplekse, duke përfshirë rekrutuesit e profilit të lartë dhe pre-të e tyre. Xhihadi: Një tregim i të tjerëve është rezultat i kësaj ndjeshmërie dhe perceptim i këtyre përpjekjeve.

Ne dëgjojmë nga Abu Muntasir, një predikues mysliman i mirënjohur në U.K. i cili filloi të mësonte pikëpamjet ekstremiste si një intolerancë në rritje për të gjitha besimet e tjera dhe fetë filluan të mbaheshin brenda tij. E gjitha filloi në vitet 1980, kur ai dëshmoi shfaqjen e lëvizjes xhihadiste islame në përgjigje të pushtimit të forcave ruse në Afganistan. Ai ishte myslimani i parë në Britani që udhëtoi në rajonin e shkatërruar nga lufta për t’u bashkuar me luftën dhe ai vendosi precedentin për shumë të tjerë që do të vinin. Këto ishin veprime shumë frymëzuese. Filmi përmban biseda me dy nga rekrutët e tij më të ndikueshëm. Ata të dy dëshmojnë për fuqinë e ndikimit të Muntasir, forcën dhe pasurinë e tij të njohurive dhe statusin e tij në jetën e tyre si një figurë ati. Shumë prej subjekteve të filmit i kanë lënë këto pozita ekstremiste dhe tregojnë përvojat e tyre të hidhura me mesazhin e thellë dhe të mëshirshëm mbi tolerancën dhe paqen që ndajnë sot. Xhihadi: Një histori e të tjerëve është vlerësuar si një përpjekje e guximshme dhe fisnike thjesht për gatishmërinë e saj për t’u lidhur me motivet njerëzore prapa ekstremizmit. Të gjithë këta njerëz vijnë në të njëjtin përfundim: që ata donin dashuri dhe pranim.

Dwyah Khan është një producente e mirënjohur muzikore, si dhe vlerësuar me çmimet të rëndësishme ndërkombëtare, e lindur në Norvegji me prindërit emigrantë, pasardhës të Pashtun dhe Punjabi. Filmi i saj i vitit 2012, “Banaz: Një histori dashurie” fitoi disa çmime ndërkombëtare.

Shkruar Nga
More from Enton Palushi

Vetë Ashbery: Kur tmerret psikike ishin emocion

Njëri nga poetët më të mëdhenj bashkëkohor, John Ashbery, është ndarë nga...
Read More

25 Comments

 • I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 • First of all I want to say awesome blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing. I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Appreciate it!

 • My family and I absolutely love your blog and find the vast majority of your discussions to be exactly I am in need of. Would you offer people to create material for you? I wouldn’t mind producing a post relating to apple jailbreak or even on many of the subjects you’re writing about here. Cool blog!

 • My friends and I certainly love your website and find many of the content to be what precisely I’m interested in. Would you offer guest writers to create content for you? I wouldn’t mind composing an article about commercial property or perhaps on a lot of the things you’re writing about on this website. Nice website!

 • My partner and I absolutely enjoy your website and find many of your discussions to be exactly what I’m seeking. Do you offer guest writers to create content material for you? I wouldn’t mind writing an article relating to the best forex robot or on most of the things you’re writing about here. Cool information site!

 • Admiring the persistence you put into the blog and detailed information you display. It’s great to come across a site once in a while that is just not the same old rehashed material. Wonderful read! I have bookmarked your blog and I’m adding the RSS feeds to my own ecojobs website.

 • I was speaking to a friend of my own on this article and regarding real estate listings too. I do think you made some good points here, we’re also excited to continue reading information from you.

 • It was amazing reading this and I believe you’re absolutely correct. Inform me if perhaps you’re thinking about real estate for sale, that’s my principal competency. Hope to check back with you in the near future, be careful!

 • You’re absolutely right and I trust you. Whenever you want, we could also chat around asthma therapy, a thing which fascinates me. Your website is definitely brilliant, cheers!

 • I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Studying this info So i’m glad to express that I’ve a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much for sure will make certain to do not omit this site and provides it a glance on a relentless basis.

 • Howdy! This is my very first reply on this site so I really wanted to say a fast shout out and say I truly enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs that go over fitness tips? I am as well highly hooked on that! Thanks for your time!

 • There is great developments on the design of this website, I certainly like this! My own is relating to sports and now there are lots of stuff to be done, I’m yet still a newcomer in internet site design. Thanks!

 • Good day! This is my first reply here so I really wanted to give a quick hello and say I genuinely enjoy reading your posts. Can you recommend any other blogs which deal with simple house plans? I am likewise very interested in that thing! Thank you so much!

 • Are you tired of your ac repair in Dubai? Are you looking for Certified Professionals to carry out your ac repair with improved facilities and in an expert way?. Hot and humid conditions are not easy to tolerate, especially when you are not used to them. But, thanks to the air conditioners – living in such extreme settings can also become a pleasant experience, and more so if you are in Dubai.

 • It was great reading this and I believe you’re totally right. Let me know in case you are interested in affordable carpet cleaning, that’s my major competency. Hope to check back with you in the near future, take care!

 • Hey there, you are certainly correct. I constantly read your posts carefully. I’m likewise fascinated by how to use microsoft excel, maybe you could discuss this occasionally. See you soon.

 • Hi, you’re definitely right. I frequently read your posts thoroughly. I’m likewise fascinated with HDTV tuners, you might talk about this sometimes. See ya.

 • I’m truly loving the theme of your site. Do you ever run into any web browser compatibility situations? Quite a few of my own site readers have lamented regarding my best Ethereum wallet blog not working correctly in Internet Explorer yet seems amazing in Chrome. Have you got any tips to assist repair the matter?

Leave a Reply

Your email address will not be published.