Yatsenyuk: Akuzat e Rusisë janë totalisht absurdeauto_7b448cce-49bc-47c3-a61c-2f9598bd2b61_w1023_r1_s1490687994

Ish-kryeministri i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, i ka hedhur poshtë akuzat e Rusisë, pasi një gjykatë ruse ka njoftuar se ka paraqitur fletarrest ndërkombëtar për të.

“Urrejtja dhe absurditeti toatal janë themele të regjimit të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin”, tha Yatsenyuk.

Ai ka komfirmuar se qeveria e Ukrainës e ka njoftuar atë për fletarrest nëpërmjet një positmi të djeshëm në rrjetin Facebook.

Në shtator të vitit 2015, shefi i Komitetit Hetimor tëRusisë,Aleksandr Bastrykin e akuzoi Yatsenyukun për luftë në Çeçeni dhe për torturimin dhe ekzekutimin e ushtarëve të Rusisë.

Në atë kohë, një zëdhënëse e zotit Yatsenyuk tha se zyrtarët e Rusisë duhet t’i kontrollojnë mendjet e tyre.

Rusia dëshiron që ta zhvilloj një proces gjyqësor kundër tij lidhur me akuza se ka marrë pjesë në një grup të armatosur në Çeçeni, në mes të viteve të 90-ta dhe se ka luftuar kundër ushtarëve rusë, gjatë luftës së atëhershme separatiste.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Në Venezuelë për katër muaj vriten 107 protestues

Në protestën e sotme kundër presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që është...
Read More