Letrat që Obama 20-vjeçar i çonte të dashurës

“Besoj se e di që më ka marrë malli për ty, që shqetësimi im për ty është i gjerë sa ajri…”

Kur ishte i ri, 20 e pak vjeç, Obama ishte në një lidhje në distancë me të dashurën e tij të kohës, Alexandra McNear. Ata u njohën kur Obama ishte student në Kaliforni. Letrat u blenë në Libraria e Universitetit Emory në 2014 dhe u bënë publike sot.

Shkruar mes 1982 dhe 1984, pesë vite para se Obama të njihej me gruan e tij të tanishme, Michelle, letrat përshkruajnë si ishte për ish-presidentin një lidhje në distancë: “Besoj se e di që më ka marrë malli për ty, që shqetësimi im për ty është i gjerë sa ajri, besimi që kam tek ti i thellë sa deti dhe se dashuria ime është e pasur dhe e bollshme. Me dashuri, Barack”.

Lidhja e tyre në distancë nuk zgjati shumë. Në 1983, ai shkruan: “Mendoj për ty shpesh, edhe pse jam i dyjëzuar në ndjenjat e mia. Duket se do të duam gjithmonë atë që s’mund të kemi; kjo na lidh bashkë; kjo na mban të ndarë”.

Obama gjithashtu shfaqet si një i ri që nuk gjen dot rrugën e tij në botë. I lindur në Hawaii, me origjinë nga Kenia dhe duke patur kaluar shumicën e jetës në Indonezi, Obama ndihej ndryshe nga shokët e tij: “Duhet të pranoj se jam ziliqar. Gjendem pa një klasë, pa një strukturë a traditë që të më mbështesë. Zgjedhja e rrugës që do të marr është bërë tashmë pa dijeninë time. E vetmja mënyrë për të zbutur ndjenjën e vetmisë është të përthith gjithë traditat, klasat, t’i bëj të miat dhe ato të më bëjnë tyrin.”

Obama e kuptoi në 1984-n që idetë e tij do të ishin më të dobishme në zbatim sesa në mendjen e tij dhe këtu nisi rruga drejt presidencës: “Idetë e mia s’janë më aq të qarta sa ishin kur isha gjimnazist, por janë më të kohës dhe kanë më shumë peshë nëse jam pjesëmarrës dhe jo vëzhgues”.

Shkruar Nga
More from Revista User

A do të jetë Obama Presidenti i ri i Francës?

Zgjedhjet presidenciale në Francë janë duke u afruar dhe kandidatët janë tre....
Read More