Zbulohet minerali i rrallë, nuk është parë kurrë në Tokë

 

Shkencëtarët kanë gjetur një mineral, në formën e një diamanti që nuk është parë kurrë më parë në sytë e njerëzve.

Mendohet të jetë minerali i katërt më i pasur në botë.

Minerali, calcium silicate perovskite është gjetyr në minierat e Cullinan në Afrikën e Jugut.

Kjo minierë ka dhënë disa nga diamantët më të shtrenjtë në botë përfshirë dy nga diamantët më të mëdhenj në British Crown Jewels.

Të gjitha zonjat tani presin zbukurime e dhurata me gurin e rrallë!

Po cila nga bukuroshet do të jetë e para që do ta zbukurojë gishtin me gurin e rrallë?

Shkruar Nga
More from Redaksia

Përse Dita Botërore pa Duhan duhet të jetë Dita Pa Tymosje Duhani

Philip Morris International: Duhanpirësit dhe ata që interesohen për ta, meritojnë të...
Read More