Zbulohet një oqean nën sipërfaqen e Tokës1453335960_article0134dab28000005dc584964x640

Uji mbulon rreth 70% të sipërfaqes së Tokës, por një sasi e madhe e kësaj gjendet brenda planetit tonë.

2 studime të reja sugjerojnë se gjendet një oqean 1000 km nën sipërfaqen e Tokës.

Nëse nuk do ekzistonte kjo sasi e madhe uji, aktiviteti gjeodinamik i cili shkakton vullkanet, të cilët janë të rëndësishëm për rigjenerimin e tokës dhe mbajtjen e jetës së qëndrueshme në planet, do ndërpritej dhe kështu që jetës në planetin tonë do i vinte fundi.

Sipas një studimi të bërë nga universiteti i Floridës dhe Edinburghut u tha se uji gjendet shumë më thellë në Tokë seç mendohej,
Megjithëse sasia e oqeanit nën Tokë nuk është akoma e njohur në shifra ekzakte, shkencëtarët besojnë se mund të peshojë sa 1.5 e peshës së planetit.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

“Financieri” i Habilajve, drejt Italisë në avion me oficerë të Interpolit

I vetmi anëtarë i grupit Habilaj, i arrestuar në vend, është ekstraduar...
Read More