Zgjedhjet në Hungari më 8 prill; Orban sërish favoritHungaria do t’i mbajë zgjedhjet parlamentare më 8 prill, njoftoi të enjten presidenti i këtij vendi, Janos Ader.

Partia Fidesz e kryeministrit Viktor Orban pritet të fitojë mandatin e tretë në pushtet.

Orban i ka shfrytëzuar tetë vjetët në zyrë për të rishkruar Kushtetutën dhe për të centralizuar pushtetin, duke i plotësuar postet në Bankën Qendrore, në Zyrën e Auditorit Qendror dhe në Prokurori me besnikë të partisë, raporton Reuters.

Reformat e tij, të tilla si tatimet e rënda sektoriale dhe masat që prekin gjyqësorin dhe mediat, i kanë shkaktuar konflikte me Bashkimin Evropian.

Brukseli dhe Budapesti po ashtu janë përplasur rreth migrimit, të cilin Orban e kundërshton fuqishëm.

loading...
Shkruar Nga
More from Revista User

Aksidentoi babë e bir dhe i la në rrugë, arrestohet 53-vjeçari në Elbasan

Policia e Elbasanit ka vënë në pranga një 53-vjeçar të shpallur në...
Read More