Zvicra neutrale ndaj krizës politike në Spanjë

Zvicra ka thënë se ka qenë “në kontakt” me të dyja anët e konfliktit spanjoll, por thekson se ndërmjetësimi formal nuk mund të filloj pa qenë të gatshme të dyja palët.

Presidenti katalanas, Carles Puigdemont, ka kërkuar ndërmjetësim ndërkombëtarë pasi rajoni votoi të shtunën për pavarësi nga Spanja.

Në një deklaratë, ministria e Jashtme e Zvicrës ka thënë se kërkesa e Katalonisë është çështje e “ politikës së brendshme të Spanjës”.

Derisa ky shtet nuk merr ndonjë pozicion, zyrtarët besojnë në “zgjidhje paqësore përmes dialogut”, thuhet në deklaratë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Zbulohet arsyeja e ndarjes së Selena Gomez dhe Justin Bieber

Kush është Selena Gomez? [ngg_images source="galleries" container_ids="1321" display_type="photocrati-nextgen_basic_imagebrowser" ajax_pagination="0" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included"...
Read More