Bashkim Dedja kalon “sitën” e vetingut, kreu i Gjykatës Kushtetuese konfirmohet në detyrëKreu i Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja, është rikonfirmuar në detyrë pas vendimit të marrë sot nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Trupa gjykuese përbëhej nga Valbona Sanxhaktari, Roland Ilira dhe Xhensila Pine.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit në seancën e 8 qershorit tha se Dedja ishte shfaqur bashkëpunues gjatë llogaridhënies me e-mail, në të cilën gjyqtari me karrierë 25-vjeçare kishte barrën e provës.

Duke evidentuar lidhjet e pastra të kryegjyqtarit kushtetues, si edhe aftësitë profesionale, komisionerja Xhensila Pine qëndroi gjatë tek pasuritë e tij, kreditë dhe kontratat e borxheve me të afërmit.

Gjyqtari kushtetues rezulton me një banesë në kryeqytet dhe një kredi prej 120 mijë euro. Por, si e dyshimtë u prezantua huaja prej 25 mijë eurosh e marrë prej tij tek dy familjarë. Në një kontratë, kunati i tij i ka dhënë 10 mijë euro borxh përmes një deklarate të firmosur gjatë kohës që ishte jashtë vendit. Deklarata e këtij borxhi më pas është korrigjuar dhe ka si huadhënës babain e kunatit.

Por, avokati Maks Haxhia nuk e shikon si problematike, pasi, sipas tij, ky moment është saktësim dokumentash. Në kontratën tjetër, i vëllai i ka dhënë një borxh prej 15 mijë eurosh, në të njëjtën kohë kur vetë ai kishte marrë një kredi prej 40 mijë eurosh.

Episodi tjetër ku u ndal Komisioni i Pavarur i Kualfikimit ka lidhje me një apartament në Golem, që i përket vëllait të Dedjes. Por, komisioni pyeti se përse kontrata e energjisë elektrike rezulton në emër të Bashkim Dedjes.

loading...
Shkruar Nga
More from Enton Palushi

Rikthehen atentatet: Tirana tronditet nga plumbat në ish-Bllok, një i vrarë dy të plagosur

Vritet me armë zjarri Rigels Gaxha. Ngjarja u shënua mbrëmjen e djeshme...
Read More