Ku dallojmë me Gjermaninë? Atje arrestohet shefi i Audi-t dhe…Shefi ekzekutiv i gjigandit gjerman të makinave, Audi, është arrestuar në lidhje me hetimet e skandalit të gazrave të naftës.

Sipas Bild, Rupert Stadler është arrestuar në banesën e tij në Ingolstadt.

Prokurorët thanë se ata vepruan me shpejtësi pasi ekzistonte rreziku që zoti Stadler të dëmtonte provat.

Ata shtuan se Stadler do të merret në pyetje nga e mërkura.

Sipas gazetës Bild, nuk ekziston mundësia që ai të lirohet me kusht përkundrejt pagesës së garancisë.

Audi është përfshirë në skandalin e emetimit të gazrave.

Muajin e shkuar, kompania pranoi se 60 mijë modele A6 dhe A7 kanë pasur probleme me softuerin e shkarkimit të gazrave.

Skandali i çështjes së shkarkimit të gazrave të naftës shpërtheu në vitin 2015.

Volkswagen, kompania nënë e Audi-t, pranoi se ka shitur më shumë se 600 mijë makina në SHBA, të pajisura me një softuer mashtrues, që manipulonte të dhënat e ndotjes.

Kompania e pranoi më vonë se kishte instaluar këtë softuer në më shumë se 11 milion makina nafte në mbarë botën.

Softueri e dallonte kur po testohej dhe ulte emetimin e gazrave.

Ndërsa kur makina është në rrugë, nivelet e ndotjes janë praktikisht shumë më të larta, deri në 40 herë.

loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Çështja “Tahiri” bashkon opozitën, Dashamir Shehi: Do dalin edhe emra të tjerë, ndoshta…

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, është një ndër emrat që i është...
Read More