Macron me emigrantët : Talleni, 8 vjet këtu pa dokumente?!Përdoruesit francezë të Twitter kanë kritikuar presidentin Macron, pas publikimit të një video ku shfaqet kreu i shtetit duke biseduar me emigrantë ‘të paligjshëm’. Emigrantët kanë jetuar në Francë pa dokumente për 8 vjet. Shumë mendonin se e gjithë biseda ishte një farsë.

Shkëmbimi midis kreut të shtetit dhe një grupi algjerianësh ndodhi në Marseille, një destinacion popullor për emigrantët nga Afrika e Veriut, ndërsa videoja e regjistruar u publikua në Twitter.

“Zoti. Macron, ne jemi pa dokumente.  Ne ju pëlqejmë aq shumë!”, tha njëri prej emigrantëve. Macron iu përgjigj se ata duhet të” rregullojnë “statusin e tyre.

Pastaj presidenti pyeti se sa kohë jetonin në vend pa dokumente. Përgjigjja ishte mjaft tronditëse. Grupi i algjerianëve tha se ata arritën në Francë tetë vjet më parë për pushime.

“A po talleni me mua, ju jeni këtu pa dokumente për 8 vjet?” -i pyeti Macron ata me një buzëqeshje dhe i hutuar.

“Vëmendje, kjo nuk është një parodi, por është Presidenti i Republikës sonë!”, shkruan një person në Twitter.

Dhjetëra mijëra emigrantë të paligjshëm aktualisht jetojnë në Francë. Shumë prej tyre punojnë në ndërtimin e objekteve, restoranteve dhe fabrikave duke përdorur dokumente të falsifikuara ose të huazuara. Sipas një raporti në Le Figaro në korrik, ka rreth 150,000 deri 400,000 emigrantë ilegalë në periferi të Parisit.

Patrick Edery@patrick_edery
 

Attention ceci n’est pas une parodie, c’est notre Président de la République !:
“Eh! Monsieur Macron, merci beaucoup, hein! Monsieur Macron, on est sans-papiers, on t’aime trop ici”

 
 
loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Toto Riina ‘merr me vete’ edhe një nga besnikët. Vdes superkilleri i Cosa Nostra-s

  Ka vdekur në spitalin e Parmës Stefano Ganci, një nga njerëzit...
Read More