Maqedonia e merr shpërblimin e saj…Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-së, pas zbatimit të marrëveshjes për emrin me Greqinë, konfirmimi vjen për të disatën herë nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili së fundmi është takuar në Bruksel me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev.

Kreu i Aleancës tha se beson që në samitin e NATO-së më 11 dhe 12 korrik, liderët e vendeve anëtare do t’i bëjnë ftesë Maqedonisë për nisjen e bisedimeve për anëtarësim.

“Marrëveshja për emrin paraqet shembull për të tjerët për konsolidimin e paqes dhe stabilitetit. Pres që në samitin pas dy javësh, të ftoheni në negociata për anëtarësim, ndërsa pas finalizimit të marrëveshjes, të bëheni anëtare të NATO-s. Pa e finalizuar marrëveshjen, nuk mund ta bëni këtë. Dera e NATO-s është e hapur, mos e humbni këtë mundësi”,ka deklaruar Stoltenberg.

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, u ka bërë thirrje qytetarëve t’i japin mbështetje “të ardhmes evropiane të Maqedonisë” ndërsa ka folur për punën që ka bërë qeveria në zgjidhjen e kontesteve me shtetet fqinje.

“Marrëveshja me Greqinë hapi procesin që më në fund të bëhemi pjesë e NATO-s. Vetëm brenda një viti Maqedonia ka arritur atë që askush nuk mund të kishte parashikuar. Vullneti i fortë për të zgjidhur mosmarrëveshjet na solli lajme shumë të mira. Tani kemi për çfarë të bashkohemi. Le të themi “po” të ardhmes sonë”, është shprehur ndër tjerash Zaev duke shprehur bindjen se Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-së.

BE nuk pranoi hapjen e negociatave për Maqedoninë, por anëtarësimi në NATO u cilësua nga Franca si shpërblimi për marrëveshjen e emrit me Greqinë.
loading...
Shkruar Nga
More from Redaksia

Da Vinçi i madh: Piktura e tij thyen çdo rekord botëror!

“Salvator Mundi” i Leonardo da Vinçit është bërë vepra artit më e...
Read More