Si ka përfunduar rezidenca gjigande e Pablo Escobar 25 vite pas vdekjes së tij

Këto foto tregojnë rezidencën e shkatërruar të kriminelit më të pasur në histori, Pablo Escobar. “Mbreti i Kokainës” bleu 81 mijë metra katrorë në Guatape të Kolumbisë pasi lindi vajza e tij Manuela në vitin 1984, dhe i vuri tokës po të njëjtin emër në nder të vajzës.

Ndërtesta ishte e përbërë nga mure me dy shtresa për fshehjen e parave dhe kokainës. Në brendësi të saj ndodhej një disko private, një pishin, një shtëpi për mysafirët, një pistë avioni, fusha tenisi, një fushë futbolli madje dhe një kopësht zoologjik.

Por grupi kundërshtar Los Pepes, i financuar nga rivalët e kartelit Kali, shkatërroi pronën e Escobar në vitin 1993 duke shpërthyer 200 kg tritol.

pablo1Pablo2pablo3pablo4pablo5pablo6pablo7pablo8pablo9
 

 

Shkruar Nga
More from Redaksia

Gratë që zgjohen herët në mëngjes rrezikohen më pak nga depresioni

Gratë që zgjohen herët pasi të rriten, kanë më pak gjasa të...
Read More